W wywiadzie dla serwisu Gazeta Lekarska prof. Piotr H. Skarżyński wypowiadał się na temat hałasu, który w czasach postępu technologicznego oraz cyfryzacji medycyny otacza również pracowników placówek medycznych. Nowoczesne urządzenia ogromnie pomagają w wykonywaniu działań medycznych, jednak każde z nich w mniejszym lub większym stopniu generuje hałas, nierzadko utrudniający pracę zespołowi medycznemu.
„Hałas nie tylko męczy, ale także może powodować niedosłuch, szumy uszne, a w konsekwencji depresję i wycofanie z życia społecznego. Widzimy to na przykładzie pacjentów, ale ofiarami hałasu mogą być także lekarze” – mówił prof. Piotr H. Skarżyński
Jak tłumaczył ekspert, „najbardziej narażeni na hałas są specjaliści, którzy korzystają z emitujących dosyć duży hałas wiertarek, a więc otorynolaryngolodzy, neurochirurdzy czy ortopedzi. Do tej grupy należą także anestezjolodzy, biorący udział w operacjach z użyciem wierteł, kardiolodzy interwencyjni, transplantolodzy czy chirurdzy, operujący przy użyciu robotów. Słowem – wszyscy, którzy korzystają z zaawansowanych urządzeń”.
Cały wywiad można przeczytać tutaj