Alergia wziewna to nadmierna reakcja układu immunologicznego na unoszący się w powietrzu czynnik, który dla zdrowego człowieka jest zupełnie nieszkodliwy. To swego rodzaju bitwa, jaką organizm toczy z cząsteczkami przy każdym wdechu.

Chociaż obecnie alergia uznawana jest przez wielu za niegroźną chorobę cywilizacyjną, nigdy nie powinna być lekceważona.

Czym jest reakcja alergiczna?

Reakcja alergiczna jest procesem, jaki zachodzi w organizmie człowieka pod wpływem kontaktu z alergenami. Niewidoczne gołym okiem cząsteczki alergizujące unoszą się w powietrzu i stykają z błonami śluzowymi chorego, wywołując stan zapalny – nadmierną reakcję układu immunologicznego. Konsekwencją bywa lawina nieprzyjemnych objawów, które – mniej lub bardziej – utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Warto mieć na uwadze, że cząsteczki odpowiedzialne za wywoływanie alergii, obecne są w naturze przez cały rok. Zdarzają się okresy, kiedy u pacjentów dochodzi do znacznego nasilenia objawów. Wszystko za sprawą szczytów sezonów występowania alergenów – m.in. okresów pylenia roślin, miesięcy grzewczych, czy linienia zwierząt.

Rodzaje alergii wziewnych

Podział alergenów odpowiedzialnych za występowanie nadmiernej reakcji układu immunologicznego jest powszechnie znany.

Alergię wziewną mogą powodować:

  • drzewa, trawy i chwasty
  • zwierzęta
  • roztocze
  • pleśnie i drożdże
  • inne (m.in. lateks, pierza)

Alergia na pyłki

“Alergia na pyłki” to potoczna nazwa reakcji uczuleniowej na pylenie drzew, traw i chwastów. Szczyt sezonu przypada zwykle wiosną. Sławne (szczególnie w terenach wiejskich), pyłki, doczekały się nawet własnych kalendarzy pylenia, które dla alergików stanowią swoisty wyznacznik aktywności na świeżym powietrzu.

Alergia na zwierzęta domowe i hodowlane

Ku niezadowoleniu miłośników zwierząt, alergie mogą być spowodowane również: kontaktem z sierścią, naskórkiem, piórami, śliną, czy odchodami przedstawicieli naszych braci mniejszych.

Alergia na roztocze kurzu domowego

Roztocza to maleńkie, widoczne tylko pod mikroskopem, pajęczaki. Obecne są wszędzie, gdzie jest miło i przytulnie: w pościeli, materacach, tapicerkach, dywanach, zasłonach, kocach, a także pluszakach.

Alergia na roztocza jest jedną z najpopularniejszych alergii wziewnych. Ujawnia się głównie jesienią i zimą – w sezonie grzewczym, gdy kaloryfery są włączone, a pomieszczenia rzadziej wietrzone. Nasilać może ją sprzątanie i częste przebywanie w zamkniętych budynkach.

Objawy alergii wziewnej

Wśród najpopularniejszych objawów alergii wziewnych, wyróżniamy:

  • wodnisty katar i kichanie,
  • suchy lub (rzadziej) mokry kaszel,
  • przekrwione spojówki, opuchnięte oczy,
  • nasilenie atopowego zapalenia skóry,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie, rozbicie i problemy z koncentracją,
  • stany zapalne zatok,
  • świszczący oddech i duszności,
  • pokrzywka i świąd.

Diagnostyka i leczenie alergii wziewnej

Pierwszym krokiem ku poprawie zdrowia osoby zmagającej się z alergią wziewną (i nie tylko), jest prawidłowa diagnostyka. Pacjenci kierowani są na testy skórne lub testy laboratoryjne z krwi – diagnostykę molekularną (m.in. test Alex2), polegającą na oznaczeniu w surowicy krwi swoistych immunoglobulin wobec białek budujących alergen.

Kiedy czynniki wywołujące reakcje alergiczne są już znane, można rozpocząć leczenie. W kontrolowaniu objawów alergii pomagają leki antyhistaminowe, glikortykosteoridy i kromony. Niezwykle skuteczna bywa również immunoterpia swoista, znana pacjentom jako “odczulanie”.

Czy alergię trzeba leczyć?

Bagatelizowanie objawów alergii to nie tylko skazanie się na sezonowy katar sienny, załzawione oczy i kichanie. To świadome narażenie się szereg dużo poważniejszych chorób i zaburzeń, w tym anginy, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, niedosłuchu, głuchoty czy astmy oskrzelowej.

Test ALEX2 w CSIM MEDINCUS w Kajetanach

CSIM MEDINCUS w Kajetanach oferuje kompleksową diagnostykę alergii testem ALEX2 (panel 295 alergenów).

Kontakt w sprawie zapisu na badania:

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS
ul. Mokra 7, Kajetany 05-830 Nadarzyn
tel. 22 463 53 22, 666 333 222
kajetany@medincus.pl