Badanie dla osób dorosłych z idiopatyczną nagłą utratą słuchu czuciowo-nerwowego (ISSNHL) – rekrutacja otwarta

Nagła głuchota idiopatyczna charakteryzuje się szybko postępującym ubytkiem słuchu, prawie zawsze dotyczącym tylko jednego ucha, który pojawia się w ciągu 72 godzin. Większość przypadków jest idiopatyczna, co oznacza, że nie ma jednej konkretnej przyczyny. Objawy pojawiają się zwykle rano, należą do nich pełność w uchu, uczucie zalegania waty w uchu, zatkania ucha, czasem także szumy uszne (piski, dzwonienie) i zawroty głowy.

Jeśli nagle, z niewiadomych przyczyn, przestałeś słyszeć na jedno ucho, zgłoś się jak najszybciej do nas!

Poszukujemy osób, które doświadczyły nagłej, idiopatycznej (nieznanego pochodzenia), jednostronnej utraty słuchu oraz nie zastosowały jeszcze leczenia po wystąpieniu objawów. Jeśli zgłosisz się do nas w ciągu 2–5 dni od wystąpienia pierwszych objawów, możesz wziąć udział w badaniu klinicznym prowadzonym przez najlepszych specjalistów w Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Kajetanach.

Wszystkie badania kliniczne w Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS są prowadzone pod nadzorem niezależnej Komisji Bioetycznej i za zgodą Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Polipy nosa – rekrutacja zakończona

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok (PZZP) jest jednym z najczęstszych schorzeń na świecie, który dotyka prawie 12% dorosłej populacji. Charakteryzuje się zapaleniem nosa i jam zatok. Około 20% pacjentów z PZZP ma polipy nosa, tj. rozrosty tkanki o charakterze nienowotworowym, występujące w obrębie nosa lub zatok przynosowych. Polipy nosa zwykle występują po obu stronach jamy nosowej, jednakże możliwe jest ich występowanie po jednej stronie.

Typowymi objawami polipów nosa jest blokada nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, ucisk lub ból twarzy oraz osłabienie lub utrata węchu, trwające dłużej niż 12 tygodni. Towarzyszyć im mogą także: wyciek wydzieliny z nosa, kichanie, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, oddychanie przez usta.

  • Poszukujemy ochotników z nasilonym przebiegiem choroby, u których nastąpił nawrót objawów pomimo standardowego leczenia, którzy wezmą udział w badaniach klinicznych, aby lepiej zrozumieć stan i pomóc znaleźć nowe metody leczenia.
  • Kwalifikujący się uczestnicy otrzymają zwrot kosztów podróży oraz bezpłatną kontrolę stanu zdrowia.
  • Każdy z uczestników przejdzie szeroki pakiet badań kwalifikujących w tym diagnostykę TK.
  • Każdy z uczestników otrzyma bezpłatne leczenie towarzyszące w postaci kortykosteroidów donosowych.

Wszystkie badania kliniczne w Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS są prowadzone pod nadzorem niezależnej Komisji Bioetycznej i za zgodą Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Choroba Maniere’a – rekrutacja zakończona

Przyjmuje się, że choroba Meniere’a jest związana z rozszerzeniem przestrzeni endolimfatycznych i powstaniem tzw. wodniakiem błędnika. Przyczyny powstania wodniaka dzielą się na te o charakterze mechanicznym i te o charakterze czynnościowym. Zaburzenia mechaniczne powodują utrudnienia w przepływie endolimfy od miejsca jej utworzenia, czyli prążka naczyniowego, do miejsca wchłaniania, czyli woreczka endolimfatycznego, co w konsekwencji prowadzi do powstania błędnika. Może prowadzić to do nagłego napadu zawrotów głowy spowodowanego przejściowym porażeniem neuronów doprowadzających nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Z kolei zaburzenia czynnościowe są wynikiem skurczu naczyń, czego konsekwencją może być niedotlenienie. Uaktywnienie zaburzeń naczynioruchowych może być wynikiem działanie bodźców fizycznych takich, jak światło, zimno, stres, ciepło, przemęczenie, lub też zaburzeń hormonalnych. U pewnej grupy chorych za przyczynę powstania schorzenia uznaje się zaburzenia immunologiczne.

Rozpoznanie choroby Meniere’a opiera się na wywiadzie oraz badaniach audiologicznych i badaniach układu przedsionkowego. Wywiad obejmuje informacje o nagłych powtarzających się atakach zawrotów głowy, najczęściej o charakterze wirowania otoczenia, występujących łącznie z szumami usznymi i jednostronnym postępującym ubytkiem słuchu. Objawy te mogą, ale nie muszą być poprzedzone tzw. objawami poprzedzającymi atak. Do takich objawów należy pełność w uchu z narastającym szumem i upośledzeniem słuchu. Napady mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. W trakcie napadu chory nie traci przytomności, rzadko też podczas napadu zdarzają się upadki. Po napadzie chory odczuwa zmęczenie, mogą pojawić się również bóle głowy. Po napadzie u chorych przez okres kliku dni może mieć wrażenie niepewności przy chodzeniu.

Charakterystyczne objawy choroby to: fluktuacyjne pogorszenie słuchu, epizodyczne zawroty głowy, szum lub dzwonienie w uszach zwykle o typie buczenia. Objawy są najbardziej nasilone i dokuczliwe we wczesnych stadiach, w późniejszym okresie, gdy zmiany w obrębie błędnika są zaawansowane, ostre napady zastępują stałe zaburzenia równowagi z postępującymi uszkodzeniami słuchu. Wykonane u pacjentów badania słuchu zazwyczaj potwierdzają obecność zaburzeń słuchu typu odbiorczego. Do pogorszenia słuchu zazwyczaj dochodzi po kolejnych napadach.

Narożny W., Nyka W.M., Siebert J., Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie choroby Meniere’a, Wybrane problemy kliniczne, Via Medica 2007, s. 152-158 Morawiec-Bajda A.Wodniak błędnika, [w:] Audiologia Kliniczna, Śliwińska-Kowalska M. (red.), Mediton, Łódź 2005, s.85-88

NNCN – Nagły Niedosłuch Czuciowo-Nerwowy – rekrutacja zakończona

Nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy definiowany jest jako odbiorcze upośledzenie słuchu pochodzenia ślimakowego. Pojawia się nagle, bez rozpoznanej przyczyny, najczęściej jednostronnie, o różnej głębokości. Upośledzeniu słuchu mogą towarzyszyć szumy uszne i /lub zawroty głowy, a także uczucie zatkanego ucha. Niedosłuch trwa od 12 do 96 godzin. Wynik audiometrii tonalnej wskazuje na ubytek przynajmniej na trzech sąsiednich częstotliwościach.

W przypadkach nagłej głuchoty konieczna jest diagnostyka różnicowa, której podstawą jest współpraca interdyscyplinarna. Gdy nie uda się określić przyczyny, mówimy o idiopatycznej formie NNCN.

Podstawowym problemem w leczeniu nagłej głuchoty jest to, że nie istnieje sprawdzona metoda terapeutyczna, która posiada powtarzalne rezultaty.

W związku z tym nasz ośrodek zajmuje się prowadzeniem badań nad nowymi metodami leczenia tego schorzenia.

Opracowano na podstawie: Marek Rogowski: „Nagła głuchota” [w:] Mariola Śliwińska-Kowalska (red.) „Audiologia Kliniczna”, s.263-269 ,Łódź 2005

Zawroty głowy – rekrutacja zakończona

Zawroty głowy, można podzielić na ośrodkowe i obwodowe. Przyczyną zaburzeń ośrodkowych mogą być naczyniopochodne zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, urazy, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, padaczka, zapalenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast zawroty głowy obwodowe stanowią obszar zainteresowania otolaryngologów. Najczęstszymi przyczynami tego typu zaburzeń są łagodne położeniowe zawroty głowy tzw. (zawroty BPPV), choroba Meniere’a, zapalenia w obrębie neuronu przedsionkowego, zawroty głowy polekowe – związane z ototoksycznym działaniem niektórych leków. Dla właściwego rozpoznania przyczyny zawrotów głowy, kluczowy może być ich charakter np. dla zawrotów głowy typu BPPV charakterystyczny jest krótki czas ich występowania, liczony w sekundach, a napady są wywoływane przez tzw. krytyczne położenie głowy. W trakcie napadów może również pojawić się oczopląs. W przypadku choroby Meniere’a napady zawrotów głowy trwają zazwyczaj od kilkanaście minut do kilkunastu godzin. Charakterystyczne jest również to, że zawrotom głowy może towarzyszyć szum i uczucie pełności w uchu oraz upośledzenie słuchu. Zapalenie neuronu przedsionkowego może objawiać się bardzo silnymi zawrotami głowy z towarzyszącymi wymiotami i oczopląsem bez zaburzeń ze strony narządu słuchu. Czas trwania dolegliwości to dni a nawet tygodnie. Próba kaloryczna u pacjentów z tego typu schorzeniem jest dodatnia. Uszkodzenie ucha wewnętrznego związane z przyjmowanymi lekami (aminoglikozydy, cytostatyki, diuretyki pętlowe, niesteroidowe leki p/zapalne) nie jest zbyt częste, jednak należy je podejrzewać w przypadku, gdy przyjmowaniu leku ototoksycznego towarzyszą zawroty głowy wraz z szumem usznym i upośledzeniem słuchu. Litwin T., Członkowska A., Zawroty głowy w praktyce neurologa – diagnostyka i leczenie. Via Medica, ISSN 1734 -525, s.78-86

Szumy uszne – rekrutacja zakończona

Pacjenci najczęściej opisują towarzyszące im dokuczliwe dźwięki, jako szum, ale mogą być też odczuwane, jako dzwonienie, pisk, gwizd, świst, bulgotanie, tętnienie, wycie, ćwierkanie, szelest gniecionego papieru i wielu innych dźwięków. Mogą być odczuwane w jednym lub obojgu uszach lub też wewnątrz głowy. Mogą mieć również charakter okresowy lub ciągły. Charakter szumów usznych może się zmieniać, podobnie jak ich natężenie i wysokość. Szumy uszne są następstwem zaburzeń w różnych odcinkach drogi słuchowej, najczęściej zaburzenia te dotyczą ucha wewnętrznego. W diagnostyce szumów usznych bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, który może dostarczyć informacji o prawdopodobnej etiologii szumów usznych ich charakterze, początku i przebiegu. Drugim etapem w diagnostyce szumów usznych jest badanie otolaryngologiczne obejmujące: otoskopię z oceną ruchomości błony bębenkowej, badanie nosogardła i drożności trąbki słuchowej oraz ocenę istnienia ewentualnych miejsc w okolicy głowy i szyi, mogących generować tzw. szum obiektywny. Pacjent powinien przejść również diagnostykę otoneurologiczną, audiologiczną oraz obrazową. Diagnostyka audiologiczna powinna obejmować takie badania, jak: audiogram, otoemisje akustyczne, badanie rozumienia mowy, tympanometrię, odruchy strzemiączkowe. Ważne jest również, aby u pacjenta wykonać charakterystykę szumu. Postępowanie lecznicze w przypadku szumów usznych dzieli się na przyczynowe oraz objawowe. Do metod leczenia szumów usznych zalicza się farmakoterapię, maskowanie szumów usznych, elektrostymulację, laseroterapię, hiperbaryczne komory tlenowe, metoda sprzężenia zwrotnego, psychoterapia, habituacja szumów usznych, leczenie operacyjne. Podejmuje się również prób leczenia metodami mniej konwencjonalnymi takimi jak akupunktura i hipnoza. Bartnik G.,Szumy uszne – fakty istotne klinicznie,Magazyn Otorynolaryngologiczny, 2003,II,3(7)s. 57-72 Rogowski M., Szumy uszne i nadwrażliwość słuchowa, (red.)Audiologia Kliniczna, Mediton, Łódź 2005, s. 345-351

Zapraszamy do kontaktu

 

E-mail badania.kliniczne@csim.pl mgr Iwona Tomaszewska-Hert +48 22 46 35 342

Numery telefonów nie dotyczą zapisów na wizyty oraz badania słuchu w poradniach MEDINCUS