Operacja typu canal wall down jest operacją tympanoplastyczną otwartą, która polega na usunięciu tkanek zapalnych z przestrzeni ucha środkowego, przywróceniu upowietrznionej jamy bębenkowej i na rekonstrukcji układu przewodzącego dźwięk. Operacja canal wall down najczęściej jest związana z usunięciem najczęściej perlaka lub zmian z ucha środkowego. Wiąże się to z usunięciem części tych struktur i pozostawieniem dużej jamy.
Jakich następstw mogą doświadczyć pacjenci?
Ich ograniczenia związane są z tym, że bardzo blisko jest układ przedsionkowy. Pacjenci mogą więc mieć zawroty głowy przy kontakcie np. z wodą. Dużo częściej dochodzi u nich do infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ucha środkowego i wymagają dosyć częstej higieny, która wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza. Mogą doświadczać także tzw. nagłej głuchoty, ponieważ infekcja ma krótszą drogę dostania się do ślimaka i może spowodować nieodwracalne zmiany.
Obecnie doświadczone ośrodki starają się nie wykonywać tej operacji. Nie mniej jednak czasami jest ona konieczna, ponieważ całkowite nieusunięcie zmian np. perlakowych powoduje, że ten stan będzie cały czas nawracał.