Prof. Piotr H. Skarżyński w wypowiedzi dla portalu medexpress.pl podsumował działania w dziedzinie otorynolaryngologii w 2022 roku, zwrócił również uwagę na rozwiązania warte uwzględnienia w roku 2023.
Wspomniał między innymi o negatywnych skutkach otorynolaryngologicznych, jakie u wielu osób wywołał wirus Covid-19 oraz o zmianie podejścia lekarzy do problemów ze słuchem, które do tej pory były nierzadko pomijane: „Mogę stwierdzić, że lekarze innych specjalności już nie bagatelizują objawów niedosłuchu i bardzo szybko kierują pacjentów do otolaryngologów – zmiana podejścia do problemów ze słuchem jest efektem pandemii” – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński.
Specjalista podkreślił znaczenie telemedycyny w otorynolaryngologii, szeroko wykorzystywanej i w obliczu pandemii, i obecnie – w czasie wojny, pozwalając na zachowanie kontaktu z zespołami trzech filii Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS mieszczących się w Ukrainie. „W 2022 roku, właśnie dzięki rozwiązaniom telemedycznym, mogliśmy pomagać otolaryngologom i ich pacjentom z Ukrainy, gdzie mobilność jest teraz mocno ograniczona, a także wspierać kraje Azji Środkowej” – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński. Rozwiązanie to pozwala lekarzom z Polski na udzielanie porad i konsultacji na odległość, przesyłanie dokumentacji medycznej, przeprowadzenie badań diagnostycznych, możliwych do wykonania w domu, czy narzędzi do rehabilitacji.
Wśród najważniejszych wyzwań na 2023 r. prof. Piotr H. Skarżyński wymienił rozwój diagnostyki molekularnej i terapii genetycznych. „Umożliwi to wprowadzenie jeszcze bardziej spersonalizowanej diagnostyki pacjentów pod katem wykrytych schorzeń – chorób rzadkich, uwarunkowanych genetycznie niedosłuchów” – wyjaśnił ekspert.
Całą wypowiedź prof. Piotra H. Skarżyńskiego można przeczytać tutaj